Özellikle beslenmeye dayalı yürütülen çalışmalarda herhalde en sağlıklı ve en besleyici besin balık kabul edilmektedir. Et ürünleri arasında Omega yağ asitleri açısından en zengini de tabiki balıktır ve içerisinde A,B ve C grubu vitaminleri barındırmaktadır.

Faydaları saymakla bitmez ancak en çok bilinenleri zihin gelişimi için olan faydalarıdır. Ayrıca düzenli olarak balık tüketen kişilerde kalp krizi riski diğer insanlara oranla daha azdır. Ülkemizde balık restoranlarının sayısının bir hayli fazla olmasının bir diğer sebebi de bu soğukkanlı yiyeceğin oluşturduğu sıcak ortamlardır.

Müzik eşliğinde koyu sohbetlerin vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Ancak balığın yanında ağızlarınızı şenlendirecek meze ve içecek çeşitleri de bu durumun en önemli öğelerindendir. Dilerseniz sizler için seçmiş olduğumuz bu çeşitleri sıralayalım.

FAVA (BAKLA EZMESİ)

Girit yöresine özgü olan bu lezzet özellikle Ege ve Yunan mutfaklarında sıkça tüketilen bir mezedir. Osmanlı döneminde sarayın zeytinyağı ihtiyacını karşılamak için Girit Adası Osmanlı topraklarına dahil edildiği zamanlarda adanın sakinleri bu lezzeti hem konuklarına ikram etmişler hem de komşularına tarif etmiş, öğretmişlerdir. Bu sayede Girit yöresine özgü bu lezzet bizim de mutfaklarımızda yer almıştır.

Oldukça zengin besin değerlerine sahip olan baklanın kurutulmuş tanelerinin haşlanıp ezilmesiyle oluşan bu lezzet, balık sofralarına zeytinyağı ve dereotu ile servis edilir.

HUMUS

Bir diğer lezzetimiz olan humus hem yapımının kolay olması hem de lezzeti açısından çok beğenilmektedir. Ancak bu lezzetin anavatanı hakkında çok ciddi bir savaş vardır. İsrail bu lezzetin Tevrat’ta yazıldığını ve üç bin beş yüz yıldır kullanıldığını söylemektedir.

Ancak humusun ana malzemelerinden biri olan tahinin susamdan elde edildiği göz önünde bulundurulursa ve susamın anavatanının Arap toprakları olduğu göz önünde bulundurulursa, bu lezzetin 13. yüzyıldan beri yemek tariflerinde yerinin olduğu söylenebilir. Humus; tahin, nohut, sarımsak, kimyon, kırmızı biber, tuz ve zeytinyağından oluşan basit ve iştah açıcı bir lezzettir.

HAVUÇ TARATOR

Anne mezesi olarak da tarif edilen havuç tarator yapımı oldukça kolay olsa da içerisindeki yoğurt uzun süre beklemeyi seven bir yiyecek değildir. Bu sebeple yoğurt seçiminin süzme yoğurttan yana kullanılması önerilmektedir. Ayrıca görselliğe önem vermek açısından, ceviz ve         dereotu ile süslenerek de servis edilebilir.

KARİDES TAVA

Balığın yanında deniz ürünleri tabiki de olmazsa olmazlarımızdandır ve özellikle karides vazgeçilmez bir unsurdur. Ancak karides denilince akıllara o da bir balık türü değil mi sorusu geliyor. Cevap hayır. Karides denizde yaşayan kabuklu bir deniz canlısıdır.

İçerisinde hem düşük kalori bulundurduğundan hem de lezzetinden dolayı korkmadan tüketilebilmektedir. Bir porsiyonunda bulunan 24 gramlık protein miktarı insan vücudunun %30’una denk gelen protein ihtihacını karşılamaktadır.

D vitamini ve B12 kaynağıdır ve ayrıca omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, potasyum ve selenyum açısından da gayet yüksektir. İnsan vücuduna faydaları bunlarla da sınırlı değildir.

Bağışıklık sistemini güçlendirip kanserin en büyük düşmanlarından biri olarak da bilinmektedir. Ayrıca zeka gelişimi ve diş sağlığı açısından da yardımcı bir besindir. Pek çok pişirme tekniği olan karides özellikle tereyağı ile tavada pişirme tekniği en yaygın olanıdır.

CİBES SALATASI

Balığın yanında yeşillik olmazsa olmazlardan biridir. Cibes Ege Bölgesinin en meşhur otlarından biridir. Lahana Patlağı olarak da bilinen cibes sindirim sistemini düzene soktuğu ve bağırsakları çalıştırdığı da bilinmektedir. İyice yıkanıp suyu süzüldükte sonra zeytinyağı, tuz ve limonla lezzetlendirilen cibes salatası balık sofralarında vazgeçilmez mezelerden biridir.

PATATES SALATASI

Türk mutfaklarında sıkça yer alan patates bazen yemeklerde bazen de garnitür ve salatalarda lezzet veren kolay bir üründür. Özellikle patates; C vitamini, D vitamini ve protein açısından yüksek bir üründür. Bir patatesin içerisinde %70 oranında su olduğu ve kolayca hazmedilebilen karbonhidratlardan oluştuğu bilinmektedir. Bu kadar lezzetli ve besleyici bir salatanın balığın yanında meze olarak bulunmaması düşünülemez bile.

BÖRÜLCE SALATASI

Ege Bölgesinin vazgeçilmez baklagillerinden olan börülce görüntüsü açısından fasulyeyi andırmaktadır. Yaz ve kış mevsimlerinde kolaylıkla ve rahatça tüketilebilen bu baklagil sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. İçerdiği yüksek lifler sayesinde tokluk hissini yaşatacağından diyet menülerinde de yer alabilir.

Yüksek kolesterolü düşürmesi ile de bilinen börülce bağışıklığı güçlendirerek kanser riskini de düşürmektedir. Sarımsak ezmesiyle harmanlanarak hazırlanan börülce salatası zeytinyağı ve limonla servis edilerek menünün başrolündeki balığın lezzetini de arttırmaktadır.

ACILI EZME

Acının ve salçanın başkenti olarak bilinen Adana, Gaziantep ve Hatay başta olmak üzere diğer Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde acılı ezme sadece yemeklerin yanında garnitür olarak değil kahvaltı sofralarında da iştah açıcı özelliğinden dolayı bulunmaktadır. Özellikle fırında balığın yanında ağızlarda lezzet şöleni verdiği için servis edilmektedir.

RAKI

Sıra geldi içeceklere. İnternette rakı profesörü diye aradığımızda karşımıza geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan Aydın Boysan çıkar. Ne güzel söylemiş “Rakının mezesi ne peynir ne balık, insandır.” diye.

Müzik ve muhabbetin bol olduğu balık sofralarında rakı tabi ki de vazgeçilmezdir. Osmanlı Döneminin son dönemlerinde üretilmeye başlanan bu içecek farklı meyvelerden üretilse de en çok kullanılanı üzümden yapılan ve anasonla tatlandırılandır.

BEYAZ ŞARAP

İçecek seçimlerinde kabul edilmesi gereken bir gerçek vardır ki balığın da rakının da tatları yoğundur. Kendinize bu kadar yüklenmek istemiyorsanız, şarap seçeneğini önerebiliriz.

Kırmızı şarap genellikle kırmızı etlerle ve beyaz şarap da beyaz etler ile tüketilmesi  önerilmiştir. Beyaz şarap, beyaz üzümden ve kabuklarından hemen sonra sıkma işleminden ayrılınca saf beyaz renge ulaşan bir şarap türüdür.

İRMİK HELVASI

Lezzetli bir balık ve mezelerle beraber içeceklerimizi de bitirdiğimize göre sıra geldi tatlıya. Hiç düşündünüz mü balıktan sonra neden helva tatlı olarak tercih edilir ? Sütlü tatlılar balığın üzerine tehlikeli olarak kabul edilmiştir ve pek tavsiye edilmemektedir.

Şerbetli tatlılar ise şeker oranının yoğunluğundan dolayı midenizi rahatsız edeceği düşünüldüğünden yine tavsiye edilmemektedir. En iyi seçim ise içerisinde bulunan tahin oranından dolayı helvadır.

Balığın içinde bulunan yüksek demir oranının sıfırlanması ve midedeki asit dengesinin normale dönmesi açısından son derece sağlıklıdır.