Balığın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız?

Deniz, balıklar aracılığıyla bizlere sağlıklı olmamız için gerekli olan neredeyse bütün vitaminleri ve mineralleri gönderiyor. Kimimiz çok sevdiğimiz için yiyoruz, kimimiz pek haz etmese de sırf sağlıklı olduğu için yiyor.

Uzmanlar haftada en az 2 defa balık yememiz gerektiğini söylüyorlar. Ancak tahmin edersiniz ki etkisini iyi alabilmek için balığın tazecik olması şart! Usta aşçılarımızın ellerinden çıkan lezzetli taze balıklarımızdan yola çıkarak sizler de balık satın alırken dikkat etmeniz gereken ince nüansları paylaşacağız.

Deniz kenarlarına, sahillere baktığımızda oltalarıyla balık tutan bir sürü insan görüyoruz. Evet kendileri tuttuğu için oldukça taze balıkları yemiş oluyorlar. Yani umarız çok bekletmeden tüketiyorlardır. Bizler de bu yazımızda bir balığın taze olup olmadığını nasıl anladığımız üzerinde durmuş olacağız.

1) Gözler Daima Önemlidir!

Taze bir balığın en önemli ve kendini belli eden özelliği hiç kuşkusuz gözleridir. Taze olan balıkların gözleri hala canlı gibidir. Daha parlak ve dışarıya doğrudur. Gözleri içe göçmüş olan balıklar, tazeliğini yitirmişlerdir. Parlak değil de daha solgun bir göz rengine sahip olanlar da aynı şekilde tazelikten epey uzaktır. Dikkat etmenizde yarar var. Gözler daima önemli bir ölçüttür.

2) Parlaklığa Dikkat!


Taze bir balığı ele alalım: Dikkat ederseniz derisi çok parlaktır, pulları daha ışıl ışıldır. Ancak size bir bilgi vermek istiyoruz. Bir balık tezgahına gittiniz ve balıklar ışıl ışıl parıl parıl. Bu balıklar kesin tazedir diyebilir miyiz? Hayır! Peki neden? Çünkü dikkat edin tezgaha sürekli su püskürtürler. Bu işlem sonrasında balıklar daha parlak ve diri dururlar.

Eve götürdüğünüzde bir bakarsınız, tezgahta göründüğü kadar parlak bir balık yok. Bu sebepten dolayıdır ki tezgahta bulunan bir balığın derisine şöyle bir dokunun bakalım. İçeriye doğru bir göçük olduğu anda balık derisi eski haline geliyor mu, yoksa dokunduğunuz yer içe göçük mü kalıyor. Eski haline geri dönüyorsa o balık tazedir.

3) Solungaçlar Kırmızı Olacak!

Taze bir balığın solungaçları kırmızı renktedir. Balık satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus solungaçları incelemek olacaktır. Rengine duruşuna dikkat etmelisiniz. Kırmızı renginin en canlı tonlarından biri olmalıdır. Turuncu solungaçlardan uzak durun!

4) Pulların Güzelliği Önemli Bir Ayrıntı!

rakı-balık-mazeret restaurant

Pulların parlaklığı önemli bir unsur; ancak bahsettiğimiz gibi tezgahlarda su püskürtüldüğü için parlak gibi de gösterilme durumu olabiliyor. Bu sebeple dokunmak her zaman önemli.

Ellerinizle satın almayı düşündüğünüz balıklara bir dokunun. Pullar, balığın üzerine sabittir. Eğer elinize balığın puluna ait her hangi bir parça gelirse bu balık taze değildir. Eğer elinizde hiçbir şey yoksa bu balığı alabilirsiniz demektir.

5) Kokuya Dikkat!

Taze balıktan sadece deniz suyunun kokusu gelebilir. Onun dışında başka bir kokunun gelmesi muhtemel değildir. Eğer ağır bir koku geliyorsa burnunuza o balıktan uzak durun. Bizden söylemesi. Balık neticede kokar diye düşünmeyin sakın!

Yararlı olduğu için bazılarımız severek bazılarımız zorla yiyor balığı. Peki bir düşünsenize yararlı olduğu için dediğiniz balıkların sizi zehirlediğini. Ve sırf taze zannederek aldınız ve bayatlamış olduğunuz fark ettiniz. Tazeliği kesinlikte olmayan balıklara da değinerek yazımıza son verelim. Aşağıdaki balıklardan siz siz olun uzak durun, çevrenizi de uzak tutun!

  • Tezgahta balıkların çoğunluğunun ağzı açıksa o balıklardan uzak durun!
  • Gözleri içe göçükse uzak durun!
  • Elinizle kontrol ettiğinizde sizi pek tatmin etmezse sakın almayın!
  • Parlaklığa çok aldanmamaya çalışın,kandırmaca olabilir!
  • Bayat balık etrafa asitli bir koku yayar, bunun balığın kendi kokusu sanmayın!
  • Temizlediğiniz taze balığı duzdolabınızda en fazla 3 gün don halde bekletin. 4.Gün yarardan çok zarar verecek bir besin haline gelir.

Hijyen dolu restoranımızda, taze balıklarımızla, güvenilir aşçılarımızla gözünüz kapalı lezzetle ve sağlıkla balık tüketebilirsiniz. Mutlaka balık yemeye gelmeden önce bizi arayın. Neden mi? Çünkü tazeliğe önem veren yapımız gereği siz aradığınız taktirde taze balığımızın olması neticesinde rezervasyon yapmaktayız. Bu sayede bayat, bozulmuş balıkları asla restoranımızda siz değerli misafirlerimize vermemiş oluyoruz.

Bizler için değerlisiniz! Taze balığın ve lezzetli balığın adresi: ”Mazeret Restoran” kapılarını açmış sizleri bekliyor.